Katrai vietai – sava gaisma!

Izvēloties labu un pārdomātu apgaismojumu mājai vai dzīvoklim, mums ir iespēja savu mājokli iekārtot tā, lai tas būtu komfortabls jebkurai ikdienas situācijai.

Taču vienlaikus ir jāsaprot, ka dažādos diennakts laikos vienas un tās pašas telpas pielietojums atšķiras. Piemēram, guļamistabā no rīta ir jābūt gaismai, kas mūs pamodina un uzmundrina, bet vakarā – gluži pretēji – no - mierina. Kompānijā PHILIPS zina, kā to nodrošināt, un sniedz nozīmīgus pa - domus par to, kā savā mājoklī panākt gaismas harmoniju.

Trīs gaismas avotu veidi

Apgaismojums ir neatņemama mājokļa interjera sastāvdaļa, bet dažos gadījumos tas ir arī pilnvērtīgs de koratīvais elements. Pēc PHILIPS pieredzes, praktiski katrā mājoklī var tikt izmantoti trīs gaismas avotu veidi, kas uzstādīti atkarībā no apdzīvojamās platības zonējuma. Pirmkārt, tas ir pamata apgaismojums, kas kalpo kā fons virzītajai gaismai un visā telpā nodrošina vienmērīgu gaismas intensitāti. Kā pamata apgaismojumu kompānijā PHILIPS iesaka izmantot gaismekļus, kas izstaro izkliedētu gaismu vai arī atstaro gaismu no griestiem vai sienām.

Kā otrs no gaismas avotu veidiem mājoklī ir „spotlampas” jeb tā saucamie gaismekļi ar virzītu gaismu – punktveida gaismekļi. Tos izvieto noteiktu zonu apgaismošanai un tiem ir jānodrošina spilgta gaisma, taču vienlaikus tie nedrīkst arī žilbināt. Punktveida apgaismo - jumam vislabāk izmantot gaismekļus, kas ģenerē tieši virzītu gaismu ar iespēju regulēt tās virzienu un leņķi.

Un trešais no gaismas avotu tipiem ir akcentējošais ap - gaismojums, kas kalpo, lai izceltu kādu dekoru, interjera detaļas vai radītu savdabīgu atmosfēru. Tādēļ labāk iz - mantot gaismekļus, kas izstaro līnijveida vai tieši virzītu gaismu. Tai nav jābūt ļoti spēcīgai vai spilgtai, jo šajā gadījumā gaismekļa galvenais uzdevums ir izgaismot kādu objektu vai pievērst uzmanību. Šāds apgaismo - jums var būt arī krāsains.

Noteikt to, cik daudz un kāds apgaismojums no šiem trīs veidiem būs vajadzīgs konkrētajam mājoklim, iespējams vēl remonta vai celtniecības stadijā, izmantojot PHILIPS padomus.

Virtuve – moža rīta starta punkts

Viena no svarīgākajām telpām jebkurā mājoklī ir virtu - ve. Tieši tā kļūst par galveno notikumu vietu možā rītā vai mājīgā vakarā. Dienas sākumā mājinieki tur steidz iedzert tēju vai kafiju un notiesāt brokastis, bet vakarā, kā jau ierasts, nesteidzīgi bauda tikko pagatavotas vakariņas, apspriežot pagājušās dienas notikumus. Turklāt virtuvē atrodas svarīga darba virsma ēdiena pagatavošanai. Kā izvēlēties apgaismojumu, kas pie - mērots gan enerģiskam rītam, gan mājīgam ģimenes vakaram, gan arī ēdiena gatavošanai?

Kā pamatgaisma šeit var kalpot plafona gaismeklis vai arī vairāki gaismas ķermeņi, kas uzstādīti piekaramajos griestos. Ja gadījumā virtuve ir apvienota ar ēdamistabu, tad punktveida apgaismojums virs galda viennozīmīgi ir laba doma. Vislabāk, ja gaismekli ar virzītu gaismu, kurš ir novietots virs galda, varēs noregulēt tā, lai izstarotās gaismas laukuma diametrs sakristu ar galda diametru.

Jāatceras – jo augstāk ir novietots gaismas avots, jo lielāku laukumu tas apgaismo. Tāpēc virs nelieliem galdiem (aptuveni 120 centimetru platumā) gaismeklim jāatrodas aptuveni 50 centimetrus no galda virmas. Virs lielāka – jau aptuveni 80 centimetru attālumā. Kas attiecas uz spuldzes izvēli šim gaismeklim, tad vislabāk ņemt tādu, kurai ir augsts gaismas atveides indekss – šādā gaismā ēdiens izskatīsies kārdinošāks.

Tādam pašam parametram jāatbilst arī virzītajai gaismai, kas apgaismo virtuves darba virsmu. Tie var būt kā punktveida, gan līnijveida gaismekļi, kas „noslēpti” zem virtuves augšējiem skapīšiem.

Ja ēdamistaba ir labi iekārtota un diezgan plaša, tad šeit iederēsies arī akcentējošais apgaismojums – sienu, grīdas gaismekļi, kā arī izgaismoti plaukti un karnīzes. Tas viss radīs mājīgu atmosfēru, kas būs piemērota nesteidzīgām vakariņām un sirsnīgām sarunām.

Viesistabā – jāpievērš lielāka uzmanība detaļām

Pēc būtības viesistaba ir universāla telpa, kas galvenokārt tiek izmantota atpūtai, taču vienlaikus ir pie - mērota arī daudzām citām aktivitātēm. Kompānijas PHILIPS speciālisti šīs telpas apgaismošanai iesaka pievērst ļoti lielu vērību, pārdomājot burtiski katru detaļu. Un, lūk, kāpēc.

Atpūtai vairāk būs piemērots mierīgs un ne pārāk spilgts apgaismojums, savukārt lasīšanai vajadzīga virzīta un diezgan spilgta gaisma. Taču, ja jūs ar draugiem vai mājiniekiem nolemsiet uzspēlēt kādu galda spēli vai pašķirstīt fotoalbumus, tad arī pamata apgaismojums būs vajadzīgs diezgan spilgts. Šādā gadījumā vislabākā izvēle ir iespēja regulēt telpas apgaismojuma līmeni. To nodrošina īpaši regulatori jeb dimmeri (gaismmaiņi). Tos ir vērts uzstādīt telpas pamatgaismas regulēšanai. Un vislabāk, ja tā būs silta balta gaisma.

Viesistabā neiztikt arī bez punktveida gaismekļiem. Tie noderēs, piemēram, lasīšanai. Kopumā liels gaismas avotu daudzums dzīvojamā istabā to vizuāli paplašinās. Ja pie griestiem būs tikai viena lustra, tad telpas stūri paliks neapgaismoti, un istaba izskatīsies mazāka. Tāpēc labāk, ja viesistabā ir vairāki atsevišķi ieslēdzami gaismas avoti ar iespēju regulēt to spilgtumu.

Runājot par lustrām, ir svarīgi zināt, ka modeļi ar garām auklām labāk izskatīsies telpās ar augstiem griestiem, līdzsvarojot istabas proporcijas. Ja griesti ir zemi, tad labāk izskatīsies lustras, kurās gaismas avoti ir novietoti pie pašiem griestiem.

Plānojot apgaismojumu viesistabā, svarīgs ir fokuss – zona, kurā atrodas televizors. Jāizvēlas pareizs ap - gaismojums, lai samazinātu kontrastu un attiecīgi slodzi acīm. Kā funkcionālus interjera priekšmetus var izmantot arī grīdas gaismekļus, tāpat var paredzēt akcentējošu apgaismojumu gleznām, statuetēm un citiem dekoratīvajiem elementiem.

Vannas istabā – viens gaismeklis ir par maz

Parasti vannas istaba ir salīdzinoši neliela telpa – it īpaši tipveida dzīvokļos. Ņemot vērā tās laukumu, saimnieki bieži vien šeit izvieto tikai vienu gaismas avotu. Un parasti tas atrodams pie griestiem.

Taču kompānijas PHILIPS speciālisti uzsver – lai van - nas istabā nodrošinātu ērtību un komfortu, tas ir par maz! Spoguli parasti stiprinām pie sienas virs izlietnes. Tādējādi, kad mēs tajā skatāmies, tas pats vienīgais gaismas avots mums paliek aiz muguras, un savu at - spulgu redzam slikti. Lai varētu labi uzklāt kosmētiku vai noskūties, šāds apgaismojums nav pietiekams. Ko darīt? Jāapgaismo savs atspulgs spogulī! Un vēlams no abām pusēm ar matētu gaismekļu palīdzību.

Jāpiebilst, ka izvēloties apgaismojumu vannas istabai, ir svarīgi neaizmirst par šīs telpas specifiku. Proti, gaismekļiem, kurus paredzēts izmantot vannas istabā, ir jābūt mitrumizturīgiem. Pat ja tie nesaskaras ar ūdeni, šie gaismekļi tomēr darbojas telpā ar paaugstinātu mitrumu. Lai izvēlētos pareizu gaismas avotu, vienmēr pārbaudiet aizsardzības jeb IP indeksu, kas norādīts uz iepakojuma. IP apzīmē ar diviem cipariem – pirmais norāda aizsardzības līmeni no netīrumiem un putekļiem, otrs – no mitruma un ūdens. Gaismekļiem, kas paredzēti vannas istabai, jābūt ar augstu aizsardzības līmeni, un gaismas avotam, kas tieši saskaras ar ūdeni – līdz pat IP 65.

Pareizākais mājokļa apgaismojums

Kompānijas PHILIPS ekspertiem ir vēl daudz padomu dzīvojamās telpas veiksmīgam zonējumam un atbil - stošu gaismas avotu pielietošanai. Ņemot tos vērā sava mājokļa plānošanas vai remonta laikā, var panākt pašu galveno mērķi, uz kuru tiecas visi dzīvojamo telpu īpaš - nieki – izveidot skaistu, ērtu un funkcionālu mājokli.

Speciālisti iesaka paredzēt iespēju (arī nepieceļoties no gultas) izslēgt visu guļamistabas apgaismojumu – gan pamatgaismu, gan virzīto gaismu abās gultas galvgaļa pusēs. Grīdas gaismekļus guļamistabā var izvēlēties tādus, lai varētu mainīt to izstarotās gaismas parametrus. Piemēram, gada tumšajā laikā, kad agri no rīta ceļoties liekas, ka ārā vēl ir nakts, šie gaismekļi var ģenerēt tādas temperatūras gaismu, kāda ir debesīm rītausmā. Vai jūs zinājāt, ka tieši šāda gaismas temperatūra organismā stimulē tāda hormona kā „kortizols” izstrādāšanu, kas atbild par mūsu možumu? Jā, mūsdienās tas ir tik vienkārši – nolieciet guļamistabā pareizo stāvlampu, un no rītiem būsiet moži un enerģijas pilni, kaut arī saule vēl nemaz nav uzlēkusi. Starp citu, vakarā tajā pašā stāvlampā var iestatīt citu gaismas temperatūru, kas veicina ātrāku nomierināšanos un iemigšanu.

Izvēloties gaismas avotus bērnistabai, neaizmirstiet par to drošību un vizuālo pievilcību. Izvēle par labu gaismas diožu (LED) gaismekļiem viennozīmīgi būs veiksmīgāka, jo tie, atšķirībā no halogēnajiem, darbības laikā neuzkarst. Bet attiecībā uz gaismas avota pievilcīgu dizainu, kompānijai PHILIPS noteikti ir ko piedāvāt jebkuram klientam.

Klasiski vai ļoti moderni, ar taisnām vai vijīgām formām, piekarināmi vai iemontējami griestos, grīdas vai sienas, izstarojoši virzītu vai izkliedētu gaismu, līnijveida vai punktveida, spilgti un blāvāki, mitrumizturīgi vai strādājoši augstās apkārtējās vides temperatūrās, pa - redzēti gan izmantošanai interjerā, gan uz mājas fasādes – pilnīgi jebkuri gaismekļi un spuldzes ir pieejamas PHILIPS piedāvājumā. Uzņēmums, kas par gaismu zina visu un pat vēl nedaudz vairāk. Tādēļ, sekojot PHILIPS izgudrojumiem un padomiem šajā jomā, savu mājokli noteikti varēsiet apgaismot pareizi un efektīvi.